Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for ASUS VA27EHE is £113.05. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
The monitor is one of the very most important pieces of hardware when it comes to setting up a workspace at home or getting your gaming rig together. Computer performance can compensate for most things, but a sub-par picture is hard to live with.
The panel on the monitor is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors. This model has the very common aspect ratio 16:9.
This product has gotten great reviews and if you compare prices here on our site, you'll see that the current lowest price is £113.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS VA27EHE |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Release Year | 2019 |
| Colour | Blue, Black |
| Speakers | No |
| Adaptive Sync Technology | AMD Freesync |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 27.0 " |
| Energy Class | A, F |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms, 5 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.3114 mm |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes, No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-18 |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes, No |
| USB | No |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | 1 |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | No |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (1000h) | 23.0 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 30 W |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No, TCO 8.0 |
| Sustainability Third-party Certifications | EPEAT, TCO, Energy Star |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 4.6 kg |
| Width | 61.2 cm |
| Depth With Stand | 24.0 cm |
| Height With Stand | 45.4 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .