Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for ASUS TUF Gaming VG328H1B is £174.00. This is currently the cheapest offer among 12 stores.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
A monitor's response time and refresh rate are very important features when comparing monitors. Thanks to the low response time of 1 ms, you're sure to get a good gaming experience. This model has a refresh rate of 165 Hz. Such a high refresh rate is well-suite for games with high graphical requirements.
For those on the lookout for a gargantuan screen, this model might be the thing with its 31.5". This model's panel is of the VA type. A VA panel is well suited for image editing. It comes with AMD Freesync, a graphics technology which gives smoother motions.
This product has gotten great reviews. The current lowest price is £174, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS TUF Gaming VG328H1B |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Panel Type | VA |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 3000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | AMD FreeSync Premium |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 32.0 " |
| Energy Class | F |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.363 mm |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Screen Curvature | 1500R |
| Curved Screen | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-09-09 |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | No |
| Ethernet | No |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | 1 |
| Thunderbolt | No |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | No |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (1000h) | 27.5 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 28 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 8.7 cm |
| Weight With Stand | 7.0 kg |
| Width | 71.0 cm |
| Depth With Stand | 21.4 cm |
| Height Without Stand | 42.6 cm |
| Height With Stand | 50.7 cm |
| Weight Without Stand | 6.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .