ASUS VA27DQSB
ASUS VA27DQSB
Compare
This product has fast 5 ms response time and a good refresh rate of 75 Hz. This model's aspect radio is 16:9, so it counts as wide-screen.
Popularity
1943
in
Monitors
AD
From Senetic
Asus VA27DQSB Monitor
Senetic
4.2(26 ratings)
Asus VA27DQSB Monitor
Lowest price
Advertisement
Reviews
Product details
  • 27-inch screen
  • Response time: 5 ms
  • Standardized VESA mount
  • 75 Hz refresh rate
  • 16:9 (Wide) aspect ratio
Measuring at 27", you can count this as a large screen. This model's panel is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors. The monitor's aspect ratio is 16:9 (Wide) which suits those who watch a lot of movies or play a lot of games.
Depending on what you use it for, the monitor should fulfill certain requirements when it comes to response time and refresh rate. This model has a refresh rate of 75 Hz which is a pretty high number. A higher refresh rate allows the monitor to provide a smoother image. With a 5 ms response time, your reaction speed should be reflected on the screen.
Features
Product
Product nameASUS VA27DQSB
BrandASUS
Product Properties
IPS/PLS
Surface TreatmentMatte
Contrast1000 :1
Horizontal Viewing Angle178.0 °
TypeStandard
ColourWhite, Blue, Grey, Black
SpeakersYes
Picture-By-PictureNo
27.0 "
A, G
Vertical Viewing Angle178.0 °
5 ms
Adjustable HeightNo
0.311 mm
5.0 ms
Resolution1920x1080 (Full HD)
75 Hz
250.0 cd/m2
Colour Depth8 bit
Picture
HDRNo
Aspect Ratio16:9
Features
TiltableYes
SwivelYes
Display
TouchscreenNo
Design
No, Yes
Curved ScreenNo
Sustainability Information
EPEAT RatingNo
TCO CertificationNo
Additional Info
Created at PriceRunner2020-10-23
Connections
DisplayPort Version1.2
Headphone OutYes
USBNo, Yes
2 pcs
Number of DisplayPort1 pcs
EthernetNo
DisplayPort TypeStandard
No
No, 1
ThunderboltNo
VGAYes, No
USB TypeUSB-A
HDMIYes
1
DVINo
DisplayPortYes
3,5mm In (AUX)No
Memory Card ReaderNo
Power Supply
Energy Consumption (Standby)0.3 W
Energy Consumption (In Use)16 W
Compatibility
VESA-MountYes
VESA-Measurements100x100 mm