Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This Bluetooth speaker from Bang & Olufsen is a portable speaker for those who are on the go a lot. Supports Bluetooth for easy pairing with other devices.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Bang & Olufsen BeoSound Explore Black Anthracite is £159.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
With Bang & Olufsen BeoSound Explore, Bang & Olufsen has made a water-proof and portable speaker. It works just as well for house parties as pool parties. Bang & Olufsen BeoSound Explore has rechargeable batteries. Just make sure that they're charged, and you can stream music whenever you want. Thanks to the Bluetooth connection you can control music and volume with your phone. A super-easy way to access a ton of music.
This model from Bang & Olufsen surely works fine in large rooms, but it is in smaller spaces that it truly shines. It has a pause and a play button. It has never been easier to access tons of music. Connect this wireless speaker to your tablet or phone and start streaming.
To summarise, there are many great features to Bang & Olufsen BeoSound Explore. This is a top-ranked Bluetooth speaker in terms of popularity on PriceRunner at the moment and Bang & Olufsen BeoSound Explore costs £159. The price is less than average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bang & Olufsen BeoSound Explore Black Anthracite |
| Brand | Bang & Olufsen |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| IP-Class | IP67 |
| Manufacturer Colour | Black Anthracite |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 56.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 60.0 W |
| Frequency Response (max) | 22.7 Hz |
Features | |
| Features | Water Resistant |
| Physical Buttons | Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | Yes |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-20 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Codec | SBC |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains, Battery |
| Battery Life | 27.0 h |
Measures | |
| Weight | 0.637 kg |
| Height | 12.4 cm |
| Depth | 8.1 cm |
| Width | 8.1 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .