Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This Bluetooth speaker has several useful features. This model uses Bluetooth, so you can easily pair it with your device.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for iLive ISBW108 is £34.95. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
iLive brings you this water-proof and portable speaker. A speaker that works just as well for the beach as the house party. iLive ISBW108 has rechargeable batteries. Just make sure that they're charged, and you can stream music whenever you want. The external source connects with a wire thanks to the AUX port. No more hassle with wireless connections.
This model from iLive surely works fine in large rooms, but it is in smaller spaces that it truly shines. It has buttons to control your music. It has never been easier to access tons of music. Connect this Bluetooth speaker to your tablet or phone and start streaming.
As you can see, there are many great things to say about iLive ISBW108. If you compare prices on iLive ISBW108 on PriceRunner you will see that it at the moment costs £35. The price is less than average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | iLive ISBW108 |
| Brand | iLive |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Green, Grey, Black |
| IP-Class | IPX5 |
Features | |
| Features | Water Resistant, Built-in Microphone |
| Physical Buttons | Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Connections | 3.5 mm Jack |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-03-09 |
Wireless | |
|---|---|
| Chromecast for Audio | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 2.5 h |
Measures | |
| Height | 8.8 cm |
| Depth | 6.6 cm |
| Width | 6.6 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .