Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Edifier bring you this Bluetooth speaker which can be brought to the summer house. The wireless communication uses Bluetooth for easy pairing with other devices.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Edifier MP230 is £141.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Are you looking for a Bluetooth speaker? Then you might want to consider Edifier Edifier MP230. Thanks to the Bluetooth connection you can control music and volume with your phone. A super-easy way to access a ton of music. Edifier MP230 has a playback time of 10 hours.
This speaker is a practical solution if you are looking for an easy way to play music at home. It fits best in smaller rooms but would surely work fine in larger spaces as well. Gone are the days of large speakers and multiple machines. This Bluetooth speaker has it all. With this wireless speaker, you can connect and stream music from your phone, for example. You can access any music you have on your device.
As you can see, Edifier MP230 is a speaker with many great features. Right now Edifier MP230 costs £141, as you can see here on PriceRunner. The price is below average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Edifier MP230 |
| Brand | Edifier |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Green, Brown, Black, White |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 70.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 20.0 W |
| Frequency Response (max) | 13000.0 Hz |
Features | |
| Physical Buttons | Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | Yes |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-C |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-07-06 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 9.0 h |
Measures | |
| Weight | 0.85 kg |
| Height | 8.43 cm |
| Depth | 10.88 cm |
| Width | 16.4 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .