Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Samsung bring you this Bluetooth speaker which can be brought to the summer house. Wirelss technology that is supported includes Bluetooth, so you can easily pair it with your devi
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Sound Tower MX-ST50B is £179.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Samsung has with Sound Tower MX-ST50B made a portable and water-resistant speaker. It works great in the bathroom, even in the shower. You easily control it with your phone thanks to the Bluetooth connection, and it gives you access to all your music wherever you are. The trickiest part is picking a song. Charges are far apart with Sound Tower MX-ST50B since the playback time is 18 hours.
This speaker is a practical solution if you are looking for an easy way to play music in your home. It fits best in smaller rooms but would surely work fine in larger spaces as well. Gone are the days of large speakers and multiple machines. This Bluetooth speaker has it all. It has never been easier to access tons of music. Connect this Bluetooth speaker to your phone or tablet and start streaming.
All in all, Sound Tower MX-ST50B is a streaming speaker with great features. Right now Sound Tower MX-ST50B costs £179, as you can see here on PriceRunner. The speaker has a great average review score of 4.7 out of 5, and its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Sound Tower MX-ST50B |
| Brand | Samsung |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| IP-Class | IPX5 |
Audio Features | |
| Speaker Output (RMS) | 240.0 W |
Features | |
| Features | Water Resistant, True Wireless Stereo (TWS), Remote Control |
| Physical Buttons | Volume, Play & Pause, Bass |
| Multiroom | No |
| App Control | Yes |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-A, 6.3 mm Jack |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-07-20 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Codec | aptX, SBC, AAC |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | AC Mains, Battery |
| Battery Life | 18.0 h |
Measures | |
| Weight | 11.8 kg |
| Height | 66.5 cm |
| Depth | 30.1 cm |
| Width | 32.9 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .