Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Sony brings you a portable Bluetooth speaker with great flexibility. Wirelss technology that is supported includes Bluetooth for easy pairing with other devices.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Sony SRS-XV800 is £399.00. This is currently the cheapest offer among 14 stores.
Sony Sony SRS-XV800 is a Bluetooth speaker that fulfills many needs. The speaker has a cord to provide a stable power supply, so no battery that can run out in the middle of your favourite song. Whether it's a podcast or music you want to listen to, you easily connect to the speaker with Bluetooth and you use your phone as a remote.
Sony SRS-XV800 is an all-in-one speaker that might work best in smaller spaces, but it will surely work fine on larger rooms as well. It has a built-in amplifier, so gone are the days of bulky sound equipment. It has never been easier to access tons of music or podcasts. Connect this Bluetooth speaker to your phone and start streaming.
Above mentioned features are just some of the benefits with Sony SRS-XV800. Sony SRS-XV800 costs 399 and is one of the most popular speakers here on PriceRunner. The speaker has a high average review score of 4.5 out of 5, and all its features makes it a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony SRS-XV800 |
| Brand | Sony |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| IP-Class | IPX4, IPX2 |
Features | |
| Features | Water Resistant, Power Bank |
| Physical Buttons | Volume, Play & Pause, Bass |
| Multiroom | No |
| App Control | Yes |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Type of USB (not power supply) | USB A |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-A, 6.3 mm Jack, Optical S/PDIF |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains, Rechargeable Battery |
| Battery Life | 25.0 h |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Codec | LDAC, SBC, AAC |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Measures | |
| Weight | 18.5 kg |
| Height | 72.0 cm |
| Depth | 37.5 cm |
| Width | 31.7 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-06-08 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .