Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This Bluetooth speaker is, depending on your needs, possibly the best choice for you. Supports Bluetooth for easy pairing with other devices.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Ultimate Ears Boom 3 Black is £135.49. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
With Ultimate Ears BOOM 3, Ultimate Ears has made a water-proof and portable speaker. It works just as well for house parties as pool parties. Thanks to the Bluetooth connection you can control music and volume with your phone. A super-easy way to access a ton of music. It's very convenient to just be able to charge up the battery before heading out.
This wireless speaker works best in smaller homes. It provides a handy all-in-one solution. Ultimate Ears BOOM 3 gives you easy access to all your music. Forget about large, bulky sound systems. This speaker gives you everything you need in a convenient, easy-to-use package. Ultimate Ears BOOM 3 has Bluetooth. You easily connect it to your phone and get access to any music you have on it. A very easy way to enjoy music from any corner of the globe.
To summarise, there are many great features to Ultimate Ears BOOM 3. Ultimate Ears BOOM 3 costs 135 and is a top-ranked speaker in terms of popularity on PriceRunner. The price is less than average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Ultimate Ears Boom 3 Black |
| Brand | Ultimate Ears |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 90.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Physical Buttons | Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
| Connections | Micro-USB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-06-29 |
Wireless | |
|---|---|
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Range | 45.0 m |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Type of Battery | Built-in Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Battery Life | 15.0 h |
Measures | |
| Weight | 0.608 kg |
| Height | 18.4 cm |
| Depth | 7.3 cm |
| Width | 7.3 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .