Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A portable Bluetooth speaker is perfect when you want to play music anywhere. This product has built-in support for Spotify so that you can easily access your music.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Ultimate Ears EPICBOOM is £222.99. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
Ultimate Ears brings you this water-proof and portable speaker. A speaker that works just as well for the house party as the beach. The speaker has a playback time of over 17 hours, so you can enjoy your music for quite a while. Whether intended for your own personal needs or for some form of social gathering, we're sure that this speaker will do just fine.
This speaker is a practical all-in-one system if you are looking for an easy way to play music at home. It fits best in smaller rooms but would surely work fine in larger spaces as well. Gone are the days of large speakers and multiple machines. This Bluetooth speaker has it all. This speaker has Bluetooth. You easily connect it to your phone and get access to any music you have on it. A very easy way to stream music and podcasts wherever you are.
As you can see, there are many good things to say about Ultimate Ears EPICBOOM. Ultimate Ears EPICBOOM costs 223 and is a top-ranked speaker in terms of popularity on PriceRunner. The price is less than average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Ultimate Ears EPICBOOM |
| Brand | Ultimate Ears |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black, White |
| IP-Class | IP67 |
Features | |
| Features | Water Resistant, True Wireless Stereo (TWS) |
| Physical Buttons | Skip Song, Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | Yes |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Connections | USB-C |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Material |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-06 |
Wireless | |
|---|---|
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Range | 55.0 m |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Type of Battery | Built-in Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | AC Mains, Rechargeable Battery |
| Battery Life | 17.0 h |
Measures | |
| Weight | 1.979 kg |
| Height | 24.1 cm |
| Depth | 16.2 cm |
| Width | 11.9 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .