Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This Bluetooth speaker has several useful features. Supports Bluetooth to ensure a fast pairing.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sharp CP-LS200 is £529.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Are you looking for a Bluetooth speaker? Then you might want to consider from Sharp CP-LS200. The external source connects with a wire thanks to the AUX port. No more hassle with wireless connections. Whether intended for your own personal needs or for some form of social gathering, we're sure that this speaker will do just fine.
This active speaker is a multi-purpose unit for smaller spaces. You can adjust bass and treble yourself according to your preferences. CP-LS200 has Bluetooth. You easily connect it to your phone or tablet and get access to any music you have on it. A very easy way to stream music and podcasts wherever you are.
All in all, CP-LS200 is a speaker with great features. CP-LS200 costs 529 and is one of the most popular speakers here on PriceRunner. The price is below average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sharp CP-LS200 |
| Brand | Sharp |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| Third-party Certifications | RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) |
| IP-Class | IPX4 |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 30.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 200.0 W |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Features | Power Bank, True Wireless Stereo (TWS) |
| Physical Buttons | Volume, Bass, Treble |
| Multiroom | No |
| App Control | Yes |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Outputs | 6.3 mm Jack |
| Type of USB (not power supply) | USB A |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-A, 6.3 mm Jack, XLR/6.3 mm Jack Combo |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | AC Mains, Battery |
| Battery Life | 8.0 h |
Measures | |
| Weight | 14.1 kg |
| Height | 69.0 cm |
| Depth | 35.0 cm |
| Width | 45.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .