Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This Bluetooth speaker is, depending on your needs, possibly the best choice for you. The wireless communication uses Bluetooth, so you can easily pair it with your device.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for JBL Clip 5 Blue is £45.99. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
JBL has with Clip 5 made a portable and water-proof speaker. Play music during your ball game or swim practice. You easily control it with your phone thanks to the Bluetooth connection, and it gives you access to all your music wherever you are. The trickiest part is picking a song. Whether intended for your own personal needs or for some form of social gathering, we're sure that this speaker will do just fine.
This wireless speaker works best in smaller homes. It provides a handy all-in-one solution. Clip 5 gives you easy access to all your music. Forget about large, bulky sound systems. This speaker gives you everything you need in a convenient, easy-to-use package. It has never been easier to access tons of music. Connect this Bluetooth speaker to your tablet or phone and start streaming.
All in all, Clip 5 is a speaker with great features. Clip 5 costs 46 and is a top-ranked speaker in terms of popularity on PriceRunner. The price is below average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | JBL Clip 5 Blue |
| Brand | JBL |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Blue |
| IP-Class | IP67 |
| Manufacturer Colour | Blue |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 95.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 7.0 W |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Features | Water Resistant, True Wireless Stereo (TWS) |
| Physical Buttons | Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | Yes |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Material |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Type of Battery | Built-in Battery |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Battery Life | 12.0 h |
Measures | |
| Weight | 0.285 kg |
| Height | 13.5 cm |
| Depth | 4.6 cm |
| Width | 8.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-03-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .