Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A portable Bluetooth speaker is perfect when you want to play music wherever you want. This model uses Bluetooth to ensure a fast pairing.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Sony Ult Field 1 Black is £69.00. This is currently the cheapest offer among 29 stores.
Are you looking for a Bluetooth speaker? Then you might want to consider from Sony ULT POWER Series ULT FIELD. Whether intended for your own personal needs or for some form of social gathering, we're sure that this speaker will do just fine. Whether it's a podcast or music you want to listen to, you easily connect to the speaker with Bluetooth and you use your phone as a remote.
This speaker is a practical all-in-one system if you are looking for an easy way to play music at home. It fits best in smaller rooms but would surely work fine in larger spaces as well. Gone are the days of large speakers and multiple machines. This Bluetooth speaker has it all. It has never been easier to access tons of music. Connect this wireless speaker to your tablet or phone and start streaming.
In summary, there are many great features to ULT POWER Series ULT FIELD. This is a top-ranked Bluetooth speaker in terms of popularity on PriceRunner right now and ULT POWER Series ULT FIELD costs £69. The price is less than average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony Ult Field 1 Black |
| Brand | Sony |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| IP-Class | IP67 |
| Manufacturer Colour | Black |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Features | Water Resistant, Shock Proof, Built-in Microphone |
| Physical Buttons | Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
| Type of USB (not power supply) | USB C |
| Connections | USB-C |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Material |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Codec | SBC, AAC |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 12.0 h |
Measures | |
| Weight | 0.65 kg |
| Height | 7.7 cm |
| Depth | 7.6 cm |
| Width | 20.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .