Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A portable Bluetooth speaker is perfect when you want to bring your favourite music wherever you go. This model uses Bluetooth, so you can easily pair it with your device.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for KitSound Boom Cube is £37.54. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
KitSound KitSound Boom Cube is a Bluetooth speaker that fulfills many needs. Whether it's a podcast or music you want to listen to, you easily connect to the speaker with Bluetooth and you use your phone as a remote. KitSound Boom Cube has rechargeable batteries. Just make sure that they're charged, and you can stream music whenever you want.
KitSound Boom Cube is an all-in-one speaker that might work best in smaller spaces, but it will surely work fine on larger rooms as well. It has a built-in amplifier, so gone are the days of bulky sound equipment. With this Bluetooth speaker, you can connect and stream music from your phone or tablet, for example. You can access any music or podcast you have on your phone.
As you can see, KitSound Boom Cube is a speaker with many great features. This is a top-ranked Bluetooth speaker in terms of popularity on PriceRunner at the moment and KitSound Boom Cube costs £38. The price is less than average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | KitSound Boom Cube |
| Brand | KitSound |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Grey, Black, Purple, Pink |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 3.0 W |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Multiroom | No |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
Connections | |
| Type of USB (not power supply) | USB Micro |
| Connections | 3.5 mm Jack |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 6.0 h |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Chromecast for Audio | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Range | 10.0 m |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Measures | |
| Weight | 0.2 kg |
| Height | 7.0 cm |
| Depth | 7.0 cm |
| Width | 7.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-12-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .