Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

JBL bring you this Bluetooth speaker which might be the perfect choice for you. The wireless communication uses Bluetooth for easy pairing with other devices.
It's a good time to buy! Prices are currently £73 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for JBL Xtreme 2 Midnight Black is £187.23. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
JBL has with Surround Speakers made a portable and water-proof speaker. It works great in the bathroom, even in the shower. You easily control it with your phone thanks to the Bluetooth connection, and it gives you access to all your music wherever you are. The trickiest part is picking a song. It's very convenient to just be able to charge up the battery before heading out.
This speaker is a practical all-in-one system if you are looking for an easy way to play music at home. It fits best in smaller rooms but would surely work fine in larger spaces as well. Gone are the days of large speakers and multiple machines. This Bluetooth speaker has it all. With this Bluetooth speaker, you can connect and stream music from your phone, for example. You can access any music you have on your device.
In summary, there are many great features to JBL Xtreme 2. If you compare prices on JBL Xtreme 2 on PriceRunner you will see that it currently costs £187. The speaker has a great average review score of 4.6 out of 5, and its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | JBL Xtreme 2 Midnight Black |
| Brand | JBL |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| IP-Class | IPX7 |
| Manufacturer Colour | Midnight Black |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 55.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 40.0 W |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Features | Water Resistant, Built-in Microphone, Power Bank |
| Physical Buttons | Skip Song, Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | Yes |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-A |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-05-14 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Supported Apps | JBL Connect+ |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Type of Battery | Built-in Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Battery Life | 15.0 h |
Measures | |
| Weight | 2.39 kg |
| Height | 13.7 cm |
| Depth | 10.7 cm |
| Width | 28.7 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .