Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Sony brings you a portable Bluetooth speaker with great flexibility. This model uses Bluetooth to ensure a fast pairing.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sony SRS-XB12 is £364.98. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Sony brings you this water-proof and portable speaker. A speaker that works just as well for the beach as the house party. Thanks to the Bluetooth connection you can control music and volume with your phone. A super-easy way to access a ton of music. The speaker has a playback time of over 16 hours, so you can enjoy your music for quite a while.
This speaker is a practical solution if you are looking for an easy way to play music at home. It fits best in smaller rooms but would surely work fine in larger spaces as well. Gone are the days of large speakers and multiple machines. This Bluetooth speaker has it all. This speaker has Bluetooth. You easily connect it to your phone and get access to any music you have on it. A very easy way to enjoy music and podcasts wherever you are.
As you can see, SRS-XB12 is a streaming speaker with many useful features. SRS-XB12 costs 365 and is one of the most popular speakers here on PriceRunner. The speaker has a high average review score of 4.7 out of 5, and its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony SRS-XB12 |
| Brand | Sony |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Blue, Green, Grey, Black, Pink, Red |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Features | Water Resistant |
| Physical Buttons | Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
Connections | |
| Type of USB (not power supply) | USB Micro |
| Connections | 3.5 mm Jack |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-01-31 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Chromecast for Audio | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Range | 10.0 m |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 16.0 h |
Measures | |
| Weight | 0.24 kg |
| Height | 9.2 cm |
| Depth | 7.6 cm |
| Width | 7.6 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .