Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This Bluetooth speaker from iDance can be brought on your trip. This model uses Bluetooth to ensure a fast pairing.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for iDance Megabox 2000 is £229.98. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
iDance Megabox 2000 from iDance could be the perfect Bluetooth speaker for your home. Whether it's a podcast or music you want to listen to, you easily connect to the speaker with Bluetooth and you use your phone as a remote. There are no batteries to be charged. Just plug in the speaker and it's good to go.
This speaker is a practical all-in-one system if you are looking for an easy way to play music in your home. It fits best in smaller rooms but would surely work fine in larger spaces as well. Gone are the days of large speakers and multiple machines. This Bluetooth speaker has it all. With this wireless speaker, you can connect and stream music from your tablet or phone, for example. You can access any music you have on your device.
As you can see, iDance Megabox 2000 is a streaming speaker with many clever features. iDance Megabox 2000 costs 230 and is a top-ranked speaker in terms of popularity on PriceRunner. The price is below average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | iDance Megabox 2000 |
| Brand | iDance |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Output (RMS) | 400.0 W |
Features | |
| Features | Display, Remote Control |
| Physical Buttons | Skip Song, Volume, Bass, Treble |
| Radio | FM |
| Multiroom | No |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Memory Card | Micro SD |
| Type of USB (not power supply) | USB A |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-A, 6.3 mm Jack |
Wireless | |
|---|---|
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Battery Life | 8.0 h |
Measures | |
| Weight | 11.5 kg |
| Height | 78.0 cm |
| Depth | 33.0 cm |
| Width | 35.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-02-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .