Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A portable speaker is perfect for your trip and that's what you get with this Bluetooth speaker from Marshall. Supports Bluetooth for easy pairing with other devices.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Marshall Tufton is £389.99. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Marshall has with Tufton made a portable and water-resistant speaker. Play music during your ball game or swim practice. With a Bluetooth speaker, your music is never far away, and your phone becomes a convenient remote. Whether intended for your own personal needs or for some form of social gathering, we're sure that this speaker will do just fine.
This active speaker is a multi-purpose unit for smaller spaces. You simply take control of the sound thanks to the manual equalizer and adjust bass and treble according to your preferences. Tufton has Bluetooth. You easily connect it to your phone or tablet and get access to any music you have on it. A very easy way to stream music from any corner of the globe.
All in all, Tufton is a streaming speaker with great features. This is one of the most popular Bluetooth speakers on PriceRunner right now and Tufton costs £390. The speaker has a great average review score of 4.8 out of 5, and its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Marshall Tufton |
| Brand | Marshall |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| IP-Class | IPX2 |
| Manufacturer Colour | Black |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 40.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 65.0 W |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Features | Water Resistant |
| Physical Buttons | Volume, Bass, Treble |
| Multiroom | No |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
| Connections | 3.5 mm Jack |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-05-08 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Range | 10.0 m |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Type of Battery | Built-in Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 20.0 h |
Measures | |
| Weight | 4.9 kg |
| Height | 35.0 cm |
| Depth | 16.3 cm |
| Width | 22.9 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .