Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A portable speaker is great for an excursion and that's what you get with this streaming speaker from Denon. With Spotify Connect you can easily stream your music.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Denon Home 150 Black is £179.00. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
HOME 150 is a voice-controlled speaker that will happily answer your questions and play the music you request. Your voice works fully as a remote. There are no batteries to be charged. Just plug in the speaker and it's good to go. HOME 150 is an active speaker, so you only need a sound source.
A portable and voice-controlled speaker. The built-in microphone lets it hear your voice commands. Voice control is a technology more and more manufacturers are using in their home electronics products. HOME 150 has Bluetooth. You easily connect it to your phone or tablet and get access to any music you have on it. A very easy way to enjoy music from any corner of the globe.
As you can see, there are many good things to say about HOME 150. This is a top-ranked streaming speaker in terms of popularity on PriceRunner right now and HOME 150 costs £179. The price is less than average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Denon Home 150 Black |
| Brand | Denon |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
Features | |
| Features | Built-in Microphone, Remote Control |
| Physical Buttons | Skip Song, Volume, Play & Pause |
| Radio | Internet Radio |
| Multiroom | Yes |
| App Control | Yes |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Smart Speaker | Yes |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A |
Wireless | |
|---|---|
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | Denon HEOS, Apple Music, iHeartRadio, Roon, SiriusXm, Deezer, TuneIn, Amazon Music, Pandora, HighResAudio, Tidal |
| Spotify Connect | Yes |
| AirPlay | Yes |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Weight | 1.7 kg |
| Height | 18.7 cm |
| Depth | 12.0 cm |
| Width | 12.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-12-23 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .