Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A portable speaker is perfect for your trip and that's what you get with this Bluetooth speaker from Lexon. The wireless communication uses Bluetooth, so you can easily pair it wit
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lexon Mino X is £43.45. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Lexon has with Surround Speakers made a portable and water-resistant speaker. Play music during your ball game or swim practice. With a Bluetooth speaker, your music is never far away, and your phone becomes a convenient remote. Lexon Mino X has rechargeable batteries. Just make sure that they're charged, and you can stream music whenever you want.
This wireless speaker works best in smaller homes. It provides a handy all-in-one solution. Lexon Mino X gives you easy access to all your music. Forget about large, bulky sound systems. This speaker gives you everything you need in a convenient, easy-to-use package. Lexon Mino X has Bluetooth. You easily connect it to your tablet and get access to any music you have on it. A very easy way to enjoy music from any corner of the globe.
As you can see, there are many good things to say about Lexon Mino X. Right now Lexon Mino X costs £43, as you can see here on PriceRunner. The price is below average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Lexon Mino X |
| Brand | Lexon |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Brown, Black, White, Yellow, Pink, Orange, Red |
| IP-Class | IPX7 |
Audio Features | |
| Speaker Output (RMS) | 3.0 W |
Features | |
| Features | Water Resistant, Built-in Microphone |
| Physical Buttons | Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| USB Version | USB 2.0 |
| Type of USB (not power supply) | USB C |
| Connections | 3.5 mm Jack, - |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-12-27 |
Wireless | |
|---|---|
| Chromecast for Audio | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Range | 10.0 m |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Battery Technology | Lithium |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 3.0 h |
Measures | |
| Weight | 1.3 kg |
| Height | 4.3 cm |
| Depth | 4.0 cm |
| Width | 38.1 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .