Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

An active streaming speaker suits you if you don't want to bother with an amplifier. With Apple AirPlay streaming music is hassle-free.
Analogue Seduction
Bang & Olufsen Beosound Balance Wireless Speaker
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Bang & Olufsen Beosound Balance - Black Oak is £2,399.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
What can Beosound Balance do for you? This voice-controlled speaker answers your questions and play music. Your voice may be the ultimate remote. Thanks to the Bluetooth connection you can control music and volume with your phone. A super-easy way to access a ton of music. There are no batteries to be charged. Just plug in the speaker and it's good to go.
A portable and voice-controlled speaker. Just ask it to read the weather report or play your favourite music. More and more manufacturers in home electronics are adding voice control to their products. It has never been easier to access tons of music. Connect this Bluetooth speaker to your phone and start streaming.
Above mentioned features are just some of the benefits with Beosound Balance. Beosound Balance costs 32399 and is a top-ranked speaker in terms of popularity on PriceRunner. The price is above average for this category, which combined with its features makes this speaker a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bang & Olufsen Beosound Balance - Black Oak |
| Brand | Bang & Olufsen |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | No |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black Oak |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 26.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 23000.0 Hz |
Features | |
| Features | True Wireless Stereo (TWS) |
| Physical Buttons | Volume, Play & Pause |
| Multiroom | Yes |
| App Control | Yes |
| Smart Speaker | Yes |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Type of USB (not power supply) | USB C |
| Connections | RJ45 (LAN), Optical S/PDIF |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-05-15 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Codec | SBC, AAC |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Chromecast for Audio | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | Qplay, BeoLink, Deezer, Tidal |
| Spotify Connect | Yes |
| AirPlay | Yes |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
Measures | |
| Weight | 7.2 kg |
| Height | 38.0 cm |
| Depth | 20.0 cm |
| Width | 20.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .