Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This streaming speaker from Google is portable, so you can take your favourite music with you wherever you go. This product has built-in support for Spotify so that you can easily


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Google Nest Audio Charcoal is £89.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
You'll never have to look for the remote ever again. Just sit back and ask this voice-controlled speaker to play your favourite music. Nest Audio is an active speaker, so you only need a sound source. There are no batteries to be charged. Just plug in the speaker and it's good to go.
A portable and voice-controlled streaming speaker. Just ask it to read the weather report or play your favourite music. Voice control is a technology more and more manufacturers are using in their home electronics products. This speaker has Bluetooth. You easily connect it to your phone and get access to any music you have on it. A very easy way to stream music from any corner of the globe.
All in all, Nest Audio is a streaming speaker with great features. If you compare prices on Nest Audio on PriceRunner you will see that it currently costs £90. The speaker has a high average review score of 4.50 out of 5, and its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Google Nest Audio Charcoal |
| Brand | |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | No |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Charcoal |
Features | |
| Features | Built-in Microphone |
| Multiroom | No |
| App Control | Yes |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart Speaker | Yes |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Material |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Chromecast for Audio | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | Deezer, TuneIn |
| Spotify Connect | Yes |
| AirPlay | No |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
Measures | |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 17.5 cm |
| Depth | 7.8 cm |
| Width | 12.4 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-09-25 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .