Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200C3UK is £799.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Do you want to maximise your work hours throughout the day? If you use a laptop, you can keep working even if you're on a bus or a train. Also, if you're working from home, you can work from literally whichever room you want without limitations.
The computer from Lenovo runs on the operative system Windows. The RAM of this particular model amounts to 8 GB. If you're buying new RAM, make sure that it's compatible with the motherboard.
The clock speed in this processor, a hexa-core AMD Ryzen 5, is 3.3 GHz. To elevate the performance, the processor has multiple cores to handle a larger workload. The CPU is one of the most important parts of your computer. A more powerful processor makes the computer faster.
This model's screen measures 15.6 inches. It has a dedicated GeForce RTX 3050 graphics card and has it's own memory and processing power, which makes it very powerful. The fast SSD drive facilitates quick boot-ups, especially compared to models with HDD drives.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200C3UK costs £800 and is a top-ranked computer as far as popularity goes on PriceRunner. It has a high average review of 4.8 out of 5, and its components make it a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200C3UK |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Series | Lenovo IdeaPad |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Black |
| Screen Size | 15.6 " |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Screen Surface | Matte |
Storage | |
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-01-28 |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Processor | |
| Processor Model | 5600H |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Processor Model | 5600H |
| Processor Cores | 6 |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 3050 |
| Graphic Card Memory Size | 4 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Power Source | |
| Battery Life | 5.0 h |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Height | 2.4 cm |
| Depth | 25.2 cm |
| Width | 36.0 cm |
| Weight | 2.3 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .