Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Fujitsu Lifebook A3511 FPC04904BS is £325.03. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Do you want to maximise your work hours throughout the day? If you use a laptop, you can keep working even if you're on a bus or a train. Also, if you're working from home, you can work from literally whichever room you want without limitations.
The laptop from Fujitsu runs on the operative system Windows. This model has 8 GB of RAM. More RAM allows your computer to run more applicantions at the same time.
The computer has a 15.6-inch screen. It has an integrated, which means that the graphics card is built-in on the motherboard, which often means lower performance. The fast SSD drive facilitates quick boot-ups, especially compared to models with HDD drives.
The processor, a dual-core Intel Core i3, has a 3 GHz clock speed. The processor is a slightly more modest dual-core model. On the other hand, those tend to be a bit cheaper than, for example, quad-core or hexa-core processors, so you might want to be on the lookout for those if you're looking for a slightly cheaper laptop The CPU is one of the most important parts of your computer. A more powerful CPU makes the computer faster.
This is a top-ranked laptop as far as popularity goes on PriceRunner at the moment, and the current lowest price on Fujitsu Lifebook A3511 FPC04904BS is £325. The price is below average for the category, which makes this laptop a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fujitsu Lifebook A3511 FPC04904BS |
| Brand | Fujitsu |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Screen Size | 15.6 " |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Pro |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. RAM Supported | 32 GB |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-29 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | microSDHC, microSD, SD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 256 GB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | 1115G4 |
| Processor | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 3.0 GHz |
| Processor Model | 1115G4 |
| Processor Cores | 2 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Measures | |
| Height | 2.4 cm |
| Depth | 24.4 cm |
| Width | 36.1 cm |
| Weight | 1.95 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .