Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a portable computer with a 2.4 GHz Intel Core i7 processor with good performance. The fast hard drive is of the SSD type and there is also 16 GB of RAM, which is more than
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lenovo ThinkPad P1 Gen 5 21DC000NUK is £949.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Before you start looking at different laptops you should think about what it will be used for. This model has a 16" screen with a 2560x1600 resolution. The processor is a 14-core Intel Core i7 with a speed of 2.4 GHz.
Lenovo ThinkPad P1 Gen 5 21DC000NUK is a laptop with the Windows operative system. It has 16 GB of RAM. If you're buying new RAM you should make sure it fits your motherboard.
The processor in this is an Intel Core i7. It is a 14-core unit with a clock speed of 2.4 GHz. Thanks to the multi-core processor the computer can run heavier applications. The processor is one of the most important parts of your computer and it's what determines how fast a computer is.
The screen size on this laptop is 16". The computer has a dedicated graphics card. This means that the graphics card is its own component and therefore performs better than integrated ones. The internal hard drive is a 512 GB SSD drive.
If you compare prices on Lenovo ThinkPad P1 Gen 5 21DC000NUK on PriceRunner you will see that it currently costs £950. The performance combined with the price, which is above average for the category, makes this laptop a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo ThinkPad P1 Gen 5 21DC000NUK |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Third-party Certifications | RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) |
| Series | Lenovo ThinkPad |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Black |
| Screen Size | 16.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 |
| Brightness (Nits) | 500.0 cd/m2 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 1080p (Full HD) |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1, Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Material | |
| Material | Carbon Fibre, Aluminium |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star, EPEAT |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-21 |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. RAM Supported | 64 GB |
Storage | |
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | SD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | 12800H |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Processor Model | 12800H |
| Processor Cores | 14 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | RTX A2000 |
| Graphic Card Memory Size | 8 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Measures | |
| Height | 1.8 cm |
| Depth | 25.4 cm |
| Width | 36.0 cm |
| Weight | 1.8 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .