Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Dell Inspiron 14-7420 V5PSC is £899.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Laptops might be less powerful than conventional desktop computers. However, they are unrivalled in the flexibility it gives you when using them. Their biggest selling point is, of course, that they're portable, which lets you work or play your games regardless of whether you are at home, on the bus or even out in a park.
This computer from Dell is equipped with the latest screen technology in the form of a touch screen. The RAM of this particular model amounts to 16 GB. More RAM allows your computer to handle its tasks faster.
Thanks to the multi-core processor you can run several applications simultaneously without them interfering with each other. To perform all the calculations you ask for, the computer uses the CPU, if you want a fast computer you need a powerful processor.
The screen size on this laptop is 14". The computer has an integrated Iris Xe Graphic graphics card. This means that the graphics card is built-in on the motherboard, which often means lower performance. It uses an SSD hard drive, which is significantly faster than an HDD drive.
This is a top-ranked computer as far as popularity goes on PriceRunner right now, and the current lowest price on Dell Inspiron 14-7420 V5PSC is £899. The price is below average for the category, which makes this computer a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Dell Inspiron 14-7420 V5PSC |
| Brand | Dell |
Product Properties | |
| Series | Dell Inspiron |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Silver |
| Screen Size | 14.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Convertible/Hybrid | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Screen Type | VA |
| Screen Resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | Yes |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of RAM Slots | 2 |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | SD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 1255U |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Model | 1255U |
| Processor Cores | 10 |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | Iris Xe Graphic |
| Dedicated Graphic Card | No |
Measures | |
| Height | 1.78 cm |
| Depth | 31.4 cm |
| Width | 22.75 cm |
| Weight | 1.66 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .