Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lenovo Legion 7 82UG0004UK is £1,714.20. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Laptops might be less powerful than conventional desktop computers. However, they are unrivalled in the flexibility it gives you when using them. Their biggest selling point is, of course, that they're portable, which lets you work or play your games regardless of whether you are at home, on the bus or even out in a park.
Legion 7 82UG0004UK is a laptop with the Windows operative system. The RAM of this particular model amounts to 16 GB. This means this computer works well for demanding editing software, for instance.
The computer has a 16-inch screen. It has an integrated and can't handle as demanding tasks as a dedicated graphics card can. The internal storage is a 512 GB SSD drive.
The processor in this is an AMD Ryzen 7. It is an octa-core unit with a clock speed of 3.2 GHz. Thanks to the multi-core processor the computer can handle a larger workload. The CPU is the component that performs all the operations we ask the computer to do, if you want a fast computer you need a powerful processor.
Legion 7 82UG0004UK costs £1714 and is a top-ranked computer as far as popularity goes on PriceRunner. The price is above average for the category, which combined with is performance makes this computer a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo Legion 7 82UG0004UK |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Series | Lenovo Legion |
| Colour | Grey |
| Screen Size | 16.0 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 500.0 cd/m2 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 1080p (Full HD) |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Screen Type | IPS |
| Response Time | 3.0 ms |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | 6800H |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Processor Model | 6800H |
| Processor Cores | 8 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Power Source | |
| Battery Life | 12.0 h |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Height | 1.7 cm |
| Depth | 25.6 cm |
| Width | 35.8 cm |
| Weight | 2.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .