Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lenovo IdeaPad 3 14IIL05 81WD00ALUK is £442.72. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
The market for laptops is broad and there are computers in various price ranges. This model has a 14-inch screen with a 1920x1080 resolution. The dual-core Intel Core i3 processor has a speed that measures up to 1.2 GHz.
The computer from Lenovo comes with the operative system Windows. It has 4 GB of RAM. More RAM allows your computer to run more applicantions at the same time.
The screen size on this laptop is 14". It has an integrated and can't handle as demanding tasks as a dedicated graphics card can. The internal hard drive is a 128 GB SSD drive.
The processor in this is an Intel Core i3. It is a dual-core unit with a clock speed of 1.2 GHz. To perform all the operations you ask for, the computer uses the CPU and it's what determines how fast a computer is.
If you compare prices on Lenovo IdeaPad 3 14IIL05 81WD00ALUK on PriceRunner you will see that it currently costs £443. With a price below average for the category, this laptop is a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo IdeaPad 3 14IIL05 81WD00ALUK |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Third-party Certifications | RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) |
| Series | Lenovo IdeaPad |
| Release Year | 2020 |
| Colour | Grey |
| Screen Size | 14.0 " |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Brightness (Nits) | 220.0 cd/m2 |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 3 pcs |
Display | |
| Screen Type | TN |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Material | |
| Material | Plastic |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 128 GB |
| Optical Drive | None |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Processor | |
| Processor Model | 1005G1 |
| Processor | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Cores | 2 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Power Source | |
| Battery Life | 7.7 h |
Measures | |
| Height | 2.0 cm |
| Depth | 24.1 cm |
| Width | 32.7 cm |
| Weight | 1.6 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .