Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Lenovo ThinkPad L14 Gen 4 21H1003FUK is £979.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Do you want to maximise your work hours throughout the day? If you use a laptop, you can keep working even if you're on a bus or a train. Also, if you're working from home, you can work from literally whichever room you want without limitations.
The laptop from Lenovo runs on the operative system Windows. This model has 16 GB of RAM. More RAM allows your computer to handle its tasks faster.
This model's screen measures 14 inches. The computer has an integrated. Integrated cards are often slower than dedicated ones since it has no memory of its own. It uses an SSD hard drive, which is significantly faster than an HDD drive.
Thanks to the multi-core processor you can smoothly run several applications at the same time. The CPU is one of the most important components of your computer and it's what determines how fast a computer is.
Lenovo ThinkPad L14 i7-1355U costs £980 and is one of the most popular laptops on PriceRunner. The price is below average for the category, which makes this computer a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo ThinkPad L14 Gen 4 21H1003FUK |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Third-party Certifications | RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) |
| Series | Lenovo ThinkPad |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Black |
| Screen Size | 14.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Pro |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 1080p (Full HD) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | Thunderbolt, RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1, Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Material | |
| Material | Plastic |
Display | |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | Iris Xe Graphic |
| Dedicated Graphic Card | No |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star, EPEAT, TCO |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. RAM Supported | 64 GB |
| Number of RAM Slots | 1 |
Storage | |
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | microSD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 1355U |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Model | 1355U |
| Processor Cores | 10 |
Measures | |
| Height | 1.98 cm |
| Depth | 21.7 cm |
| Width | 32.54 cm |
| Weight | 1.4 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-06-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .