Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Razer Blade 18 RZ09-0484RWH3-R3W1 is £2,822.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Do you want to maximise your work hours throughout the day? If you use a laptop, you can keep working even if you're on a bus or a train. Also, if you're working from home, you can work from literally whichever room you want without limitations.
Razer Blade 18 Gaming Laptop is a computer with the Windows operative system. The RAM of this particular model amounts to 32 GB. If you're buying new RAM, make sure that it's compatible with the motherboard.
To elevate the performance, the processor has multiple cores. The applications that you run should be optimized to run on multiple cores. The CPU is the component that performs all the operations we ask the computer to do. A more powerful processor makes the computer faster.
The screen size on this computer is 17.3 inches, which would work well for those who want a larger screen with a great overview. It has a dedicated and is a component that can easily be changed should the need arise. It uses an SSD hard drive, which is significantly faster than an HDD drive.
This is one of the most popular laptops on PriceRunner at the moment, and the current lowest price on Razer Blade 18 Gaming Laptop is £2823. The performance combined with the price, which is above average for the category, makes this computer a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Razer Blade 18 RZ09-0484RWH3-R3W1 |
| Brand | Razer |
Product Properties | |
| Series | Razer Blade |
| Colour | Black |
| Screen Size | 17.3 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 2, Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Material | |
| Material | Aluminium |
Display | |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Screen Resolution | 2560x1440 |
| Touchscreen | No |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 4060 |
| Graphic Card Memory Size | 8 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | SD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 1 TB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | 13950HX |
| Processor | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Processor Model | 13950HX |
| Processor Cores | 24 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Height | 2.2 cm |
| Depth | 27.5 cm |
| Width | 40.0 cm |
| Weight | 3.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .