Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Book4 NP750XGK-KG1UK is £524.99. This is currently the cheapest offer among 19 stores.
One drawback of laptops is that they tend to be quite expensive if you want one that has performance that even remotely resembles what you get in a desktop computer. However, there's no denying that they're incredibly handy and flexible to use due to the fact that they're portable.
The computer from Samsung comes with the operative system Windows. It has 8 GB of RAM. More RAM allows your computer to handle its tasks faster.
The computer has a 15.6-inch screen. The computer has an integrated. Integrated cards are often slower than dedicated ones since it has no memory of its own. It uses an SSD hard drive, which is significantly faster than an HDD drive.
The clock speed in this processor, a ten-core Intel Core 7, is 1.2 GHz. To elevate the performance, the processor has multiple cores, which makes running multiple applications smooth. The CPU is one of the most important parts of your computer, if you want a fast computer you need a powerful processor.
This is one of the most popular computers on PriceRunner at the moment, and the current lowest price on Galaxy Book4 NP750XGK-KG1UK is £525. With a price below average for the category, this laptop is a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Book4 NP750XGK-KG1UK |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Series | Samsung Galaxy Book |
| Release Year | 2024 |
| Colour | Grey |
| Screen Size | 15.6 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | LPDDR4X |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | microSD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 150U |
| Processor | Intel Core 7 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Model | 150U |
| Processor Cores | 10 |
Measures | |
| Height | 1.5 cm |
| Depth | 22.9 cm |
| Width | 35.7 cm |
| Weight | 1.6 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-03-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .