Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Dell Latitude 5440 (5JC7R), so the data shown are historical prices.
One drawback of laptops is that they tend to be quite expensive if you want one that has performance that even remotely resembles what you get in a desktop computer. However, there's no denying that they're incredibly handy and flexible to use due to the fact that they're portable.
Latitude 5440 (5JC7R) is a laptop with the Windows operative system. The RAM of this particular model amounts to 16 GB. If you play a lot of graphics-heavy games, that amount of RAM would surely come in handy.
The computer has a 14-inch screen. The computer has an integrated Iris Xe Graphic graphics card. This means that the graphics card is built-in on the motherboard, which often means lower performance. The internal storage is a 512 GB SSD drive.
The clock speed in this processor, a ten-core Intel Core i5, is 1.2 GHz. Thanks to the multi-core processor you can run several applications simultaneously without them interfering with each other. The processor is the component that performs all the operations we ask the computer to do and it's what determines how fast a computer is.
Latitude 5440 (5JC7R) costs £ and is a top-ranked laptop as far as popularity goes on PriceRunner. With a price below average for the category, this computer is a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Dell Latitude 5440 (5JC7R) |
| Brand | Dell |
Product Properties | |
| Series | Dell Latitude |
| Colour | Grey |
| Screen Size | 14.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Pro |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | Thunderbolt, USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1, Power Delivery (PD), DisplayPort Alt Mode, Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Type | IPS |
| Response Time | 35.0 ms |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star, EPEAT |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | Iris Xe Graphic |
| Dedicated Graphic Card | No |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. RAM Supported | 64 GB |
| Number of RAM Slots | 2 |
Storage | |
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 1345U |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Model | 1345U |
| Processor Cores | 10 |
Measures | |
| Height | 2.1 cm |
| Depth | 21.2 cm |
| Width | 32.1 cm |
| Weight | 1.4 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-06-18 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .