Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling ASUS Vivobook 16 M1605YA-MB296W, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS Vivobook 16 M1605YA-MB296W |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Series | ASUS VivoBook |
| Release Year | 2024 |
| Colour | Silver |
| Manufacturer Colour | Silver |
| Screen Size | 16.0 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 300.0 cd/m2 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Type | LED |
| Screen Resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Material | |
| Material | Plastic |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star, EPEAT |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. RAM Supported | 16 GB |
| Number of RAM Slots | 1 |
Storage | |
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 7730U |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Processor Speed | 2.0 GHz |
| Processor Model | 7730U |
| Processor Cores | 8 |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 2.0 cm |
| Depth | 25.0 cm |
| Width | 35.9 cm |
| Weight | 1.9 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-08-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .