Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20005UK is £1,249.99. This is currently the cheapest offer among 12 stores.
Do you want to maximise your work hours throughout the day? If you use a laptop, you can keep working even if you're on a bus or a train. Also, if you're working from home, you can work from literally whichever room you want without limitations.
The laptop from Lenovo comes with the operative system Windows. It has 16 GB of RAM. This means this computer is well suited for demanding editing software, for instance.
The processor, a 16-core Intel Core Ultra 7, has a 1.4 GHz clock speed. To elevate the performance, the processor has multiple cores to handle a larger workload. The processor is the component that performs all the operations we ask the computer to do. A more powerful CPU makes the computer faster.
The screen size is 14.5". The computer has a dedicated. This means that the graphics card is its own component and therefore performs better than integrated ones. The internal storage is a 512 GB SSD drive.
ThinkPad P14s Gen 5 21G20005UK costs £1250 and is one of the most popular laptops on PriceRunner. With a price below average for the category, this laptop is a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20005UK |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Third-party Certifications | RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) |
| Series | Lenovo ThinkPad |
| Release Year | 2024 |
| Colour | Black |
| Screen Size | 14.5 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Pro |
| Brightness (Nits) | 300.0 cd/m2 |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | Thunderbolt, RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1, Power Delivery (PD), DisplayPort Alt Mode, Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Material | |
| Material | Aluminium |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | RTX 500 Ada |
| Graphic Card Memory Size | 4 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. RAM Supported | 96 GB |
| Number of RAM Slots | 2 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 155H |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Processor Model | 155H |
| Processor Cores | 16 |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star, EPEAT, TCO |
Measures | |
| Height | 1.9 cm |
| Depth | 22.8 cm |
| Width | 32.6 cm |
| Weight | 1.6 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-10-01 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .