Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Lorus bring you a watch which is equipped with a beige dial. It has traditional, analogue hands.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lorus RXN53DX9 is £49.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A watch for men from Lorus which runs on batteries and is easy to maintain. You just need to swap the batteries when they run out. A nice case and elegant watch face with matching hands. The brown strap is made from leather. This watch should survive getting wet, since it is water protected up to 5 atm (50m).
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
This model has a water protection of 5 ATM (50m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
Leather straps are a true classic that will never be out of style. It works well for both formal and more casual occasions. And as you use it, it will both look better and feel better on your wrist.
All in all, (RXN53DX9) is a nice little watch with good features. This is a top-ranked product in terms of popularity on PriceRunner right now and the current lowest price is £49. If you compare prices on this watch with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes (RXN53DX9) a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lorus RXN53DX9 |
| Brand | Lorus |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Leather |
Measures | |
| Diameter | 40.0 mm |
| Thickness | 10.0 mm |
| Watch Strap Width | 20.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-08-20 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Display Type | Analogue |
| Dial Colour | Beige |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Roman |
| Watch Strap Colour | Brown |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .