Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice Citizen watch with a neat rubber strap. It is well protected against moisture.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Citizen Promaster (NY0040-17LE) is £203.68. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A watch for men from Citizen that automatically winds itself up when you move your wrist. This eliminates any need for batteries. This watch should survive getting wet, since it is water protected up to 20 atm (200m). The blue strap is made from rubber. The case is made from stainless steel and is 12 millimetres thick, the watch face has analogue hands and is 42 millimetres in diameter.
Just like many other watches, the mechanics in this watch are powered by a wound-up spring. In this particular watch, the feather winds itself up when you move your arm.
This model has a 20 ATM (200m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
Some people prefer a very clean and minimalistic watch face, in which case they might object to Citizen putting in a date display as well. But if you're not bothered by such thing, you might find that it is a quite neat and useful feature.
As you can tell, there are a lot of good things to be said about Promaster (NY0040-17LE). If you compare prices on Promaster (NY0040-17LE) on PriceRunner you will see that it currently costs £204. This is also one of the most popular watches. If you compare prices on this model with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes Promaster (NY0040-17LE) a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Citizen Promaster (NY0040-17LE) |
| Brand | Citizen |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Rubber |
Measures | |
| Diameter | 42.0 mm |
| Thickness | 12.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-10-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Blue |
| Water Protection | 20 ATM (200m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Blue |
| Case Colour | Silver, Black |
| Functions | Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .