Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch from Seiko which has a green dial. The watch can show what date it is.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Seiko Prospex (SPB121) is £690.00. This is currently the cheapest offer among 13 stores.
It's never wrong to have a really good wrist watch. They work just as well for everyday use as for special occasions and depending on the model you choose, they can also be a useful tool for you when you're exercising. Some brands specialize in building durable watches that are meant to last for several generations, so they may even be passed down to your children.
Just like many other watches, the mechanics in this watch are powered by a wound-up spring. In this particular watch, the feather winds itself up when you move your arm.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 20 ATM (200m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
Analogue hands have been standard on watches for over two hundred years and are just as relevant and well-functioning today. Apart from providing a timeless and elegant look, you could also argue that analogue hands provide a stronger sense of traditional handiwork and craftsmanship than a watch with digital hands.
As you can tell, there are a lot of good things to be said about Seiko Prospex (SPB121J1). This is one of the most popular and searched-for models on PriceRunner at the moment and the current lowest price is £690. It has a high average review rating of 5 out of 5 and all its handy features make it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seiko Prospex (SPB121) |
| Brand | Seiko |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Leather |
Measures | |
| Diameter | 39.5 mm |
| Thickness | 13.2 mm |
| Weight | 87.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-06 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Series | Seiko Prospex |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Green |
| Water Protection | 20 ATM (200m) |
| Type of Index | Arabic, Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Brown |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Luminous, Date, Compass |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
| Power Reserve | 70.0 h |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .