Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Frog brings you this kids' bike. It has one speed and has no suspension. The classic rim brakes weighs a bit more and needs to be adjusted occasionally.
The Bike Factory
Frog 40 14" BOYS SPOTTY
Or 6 payments of £51.19/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Frog 40 14" - Red Kids Bike is £289.99. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
The little ones need to be able to get around as well, so a bike of their own would be a great gift. With an aluminium frame, you get less comfort than with other materials, but the bike is also lighter. This could be just the bike you're looking for.
This kid's bike from Frog is a perfect little bike for the summertime. A bike without suspension is faster than a bike with suspension, so if you're just riding on flat surfaces this model should do just fine. This bike has rim brakes. They require some maintenance, since they wear out pretty quickly and will need to be replaced. But if you want no-nonsense brakes that don't weigh much, a bike with rim brakes might be the thing for you.
40 14" - Red has prices starting at £290, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. This model has a price blow average for this category. If it also has the features you want, then this is a good purchase for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Frog 40 14" - Red Kids Bike |
| Brand | Frog |
| Type | Kids' Bikes |
Size | |
| Wheel Size | 14" |
Measures | |
| Weight | 6.46 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-08 |
Product Properties | |
|---|---|
| Recommended Age | 3-5 years |
| Target Group | Child |
| Frame Material | Aluminium |
| Release Year | 2022 |
| Speeds | 1 |
| Colour | Red |
| Manufacturer Colour | Red |
| Brake Type | Rim |
| Suspension | No Suspension |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .