Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model is manufactured by Cube and is a city bike. It has no suspension but does have eight speeds. For the best possible braking the bike has disc brakes.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Cube Hyde Pro 2022 Men's Bike is £1,249.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you're not going far, then this city bike from Cube might suit you well. The bike weighs 14 kg, which is sort of mid-range. If you're looking to buy a new bike, this could be the thing for you.
This city bike from Cube is a bike that is perfect for everyday use. A bike without suspension is faster than a bike with suspension, so if you're just riding on flat surfaces this model should do just fine. This bike has disc brakes, great if you want a bike with the highest possible brake performance. There are two types of disc brakes on the market. One is hydraulic disc brakes, which are basically maintenance-free and gives a better feel to the brakes. The other is mechanical disc brakes, which are somewhat cheaper but also requires more maintenance.
If we compare prices on this product with the rest of the category, it is below average, which might suit those on a tighter budget. If you compare prices on this product on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £1249.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Cube Hyde Pro 2022 Men's Bike |
| Brand | Cube |
| Type | City Bikes |
Type | |
| Type of City Bike | Hybrid Bike |
Size | |
| Wheel Size | 29" |
| Frame Size | 46 cm, 50cm, 54cm, 58cm, 62cm, M |
Measures | |
| Weight | 13.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-09 |
Product Properties | |
|---|---|
| Target Group | Man |
| Frame Material | Aluminium |
| Release Year | 2022 |
| Speeds | 8 |
| Speed Series | Shimano Alfine 8 |
| Colour | Blue |
| Brake Type | Disc |
| Suspension | No Suspension |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .