Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Toimsa brings you this kids' bike. There is no suspension, but you get one speed. Rim brakes require some maintenance but are easy to use.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Toimsa Paw Patrol 12" - White Kids Bike is £99.99. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
A child's smaller size means using an adult's bike can be cumbersome, so a real kids' bike might be better. This particular bike is equipped with one speed. If you're looking to buy a new bike, this could be the thing for you.
If the kids have their own bike, the trip to the grocery store might be a lot more fun. A bike without suspension is faster than a bike with suspension, so if you're just riding on flat surfaces this model should do just fine. This bike saves some weight since it's equipped with rim brakes. They wear easily and require some maintenance, but if you don't need top-of-the-line brakes, this might be a good choice.
The price of this model is below average for the category, which makes it a good purchase. You can compare prices on this product on PriceRunner and at the moment the lowest price is £100.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Toimsa Paw Patrol 12" - White Kids Bike |
| Brand | Toimsa |
| Type | Kids' Bikes |
Size | |
| Wheel Size | 12" |
Measures | |
| Weight | 8.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Area of Use | City Biking |
| Recommended Age | 2-3 years |
| Target Group | Child |
| Equipment | Bicycle Basket, Chain Guard, Training Wheel |
| Speeds | 1 |
| Colour | White |
| Manufacturer Colour | White |
| Brake Type | Rim |
| Suspension | No Suspension |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .