Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a mechanical HDD drive with an 18 TB storage capacity. The form factor of this hard drive is 3.5".
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Western Digital My Book 18TB is £395.99. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
If the internal storage on your computer is running out, then an external hard drive is a perfect option for expanding the storage space. The form factor (physical size) of this hard drive is 3.5". This model is a conventional hard drive built with rotating magnetic discs.
On the lookout for a reasonably priced external hard drive with high capacity? Western Digital brings you this HDD driver for that very purpose. The storage capacity is 18 TB and it has a 3.5" form factor. External 3.5" hard drives must be powered by a separate power adapter.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £396.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Western Digital My Book 18TB |
| Brand | Western Digital |
Measures | |
| Weight | 1000.0 g |
| Width | 49.0 mm |
| Height | 170.6 mm |
| Depth | 139.3 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-12-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 18000 GB |
| External Connection | USB-A |
| Type | HDD |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Placement | External |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .