Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Maximize your performance with this internal 1 TB SSD drive. This model has an M.2 form factor.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Kingston KC3000 PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD 1TB is £167.32. This is currently the cheapest offer among 17 stores.
If you need to expand your internal storage, then it might be a good idea to get an internal SSD drive. This model's capacity caps at 1 TB, which is plenty of space for whichever files you want to save. How fast the hard drive can read and write files is measured with read and write speed, which for this model is 7,000 MB and 6,000 MB, respectively.
Since SSD drives have no moving parts, it is quieter than an HDD drive. If this is a priority for you, then this model might be the thing for you. The storage space of this hard drive is 1 TB and the form factor for this model is M.2. M.2 is a flexible form factor that can be connected to a wide array of interfaces, depending on what is supported by your motherboard.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £167, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Kingston KC3000 PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD 1TB |
| Brand | Kingston |
Power Supply | |
| Power Consumption (write) | 6.3 W |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 7.0 g |
| Width | 80.0 mm |
| Height | 22.0 mm |
| Depth | 2.2 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-08 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 1000 GB |
| Flash Memory | 3D TLC |
| Random Read 4KB (max) | 900000 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 1000000 IOPS |
| MTBF (mean time between failures) | 1800000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 7000 MB/s |
| Interface | PCIe Gen4 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 6000 MB/s |
| TBW (terabytes written) | 800 TB |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .