Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This SSD hard drive has a 2,000 GB storage capacity and works faster than an HDD drive. Potentially a perfect choice if you happen to be looking for an SSD drive.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Crucial T500 CT2000T500SSD8 2TB is £229.99. This is currently the cheapest offer among 13 stores.
If you need to expand your internal storage, then it might be a good idea to get an internal SSD drive. Read and write speed for this SSD drive is 7,400 MB and 7,000 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files. This particular model has an SSD (solid-state drive) for the highest possible performance.
With this new Crucial SSD drive in your computer, you get a significantly shorter boot-up time for your applications or the computer itself. You can store up to 2,000 GB and it has an M.2 form factor. M.2 is a flexible form factor that can be connected to a wide array of interfaces, depending on what is supported by your motherboard.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £230.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Crucial T500 CT2000T500SSD8 2TB |
| Brand | Crucial |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Width | 22.0 mm |
| Height | 2.3 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-08-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| Flash Memory | 3D TLC |
| Random Read 4KB (max) | 1180000 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 1440000 IOPS |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 7400 MB/s |
| Interface | PCIe Gen4 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 7000 MB/s |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .