Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This SSD hard drive has a 250 GB storage capacity and works faster than an HDD drive. The form factor is 2.5".
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for PNY CS900 SSD7CS900-250-RB 250GB is £44.95. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
This internal SSD drive from PNY might be able to replace your old storage unit. How fast the hard drive can read and write files is measured with read and write speed, which for this model is 535 MB and 500 MB, respectively. It has room for 250 GB of data, which lets you store quite a bit of movies and pictures with no issue.
SSD has a low power consumption, which leads to very low heat development. This PNY SSD might be just the thing you're looking for. The storage space of this hard drive is 250 GB and the form factor for this model is 2.5".
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £45, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | PNY CS900 SSD7CS900-250-RB 250GB |
| Brand | PNY |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Height | 7.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-03-15 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 250 GB |
| Flash Memory | 3D TLC |
| MTBF (mean time between failures) | 2000000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 535 MB/s |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 500 MB/s |
| Form Factor | 2.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .