Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This hard drive from Seagate has room for 12 TB of data. The rotation speed is 7200 rpm.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Seagate IronWolf Pro ST12000NT001 12TB is £239.00. This is currently the cheapest offer among 12 stores.
Time for a new hard drive for your computer? Then maybe this model from Seagate could suit you. This model is an HDD-type hard drive. It comprises of magnetic discs and has for a long time been the best type of storage medium for large amounts of data. It has a rotation speed of 7200 rpm. Simply put, if the rotation speed is higher, then the hard drive is more efficient.
If you prioritise a higher storage capacity, then this HDD drive might be the thing for you. It is made to be mounted internally. The storage space of this hard drive is 12 TB and the rotation speed is 7200 rpm.
There are many great things to be said about this product and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £239.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seagate IronWolf Pro ST12000NT001 12TB |
| Brand | Seagate |
Product Properties | |
| Size | 12000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| MTBF (mean time between failures) | 2500000 h |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 256 MB |
| Form Factor | 3.5" |
Energy Facts | |
|---|---|
| Power Consumption (Standby) | 1.0 W |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 670.0 g |
| Width | 101.9 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-19 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .