Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This SSD hard drive has a 2,000 GB storage capacity and works faster than an HDD drive. Potentially a perfect choice if you happen to be looking for an SSD drive.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Samsung T9 Portable SSD 2TB Type-C is £326.97. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
An external SSD drive fulfills many needs, among other things you can use it for making backups of your files or take your movies with you on your trip. With a storage capacity of 2,000 GB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies. Read and write speed for this SSD drive is 2,000 MB and 1,950 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files.
Do you want maximum performance from your external hard drive? This SSD clearly outperforms an HDD drive in terms of speed and energy efficiency. The storage space of this hard drive is 2,000 GB and the read and write speed is 2,000 MB and 1,950 MB, respectively.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £327, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung T9 Portable SSD 2TB Type-C |
| Brand | Samsung |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 122.0 g |
| Width | 60.0 mm |
| Height | 14.0 mm |
| Depth | 88.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-21 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| External Connection | USB-C |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 2000 MB/s |
| Interface | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Placement | External |
| Sequential Write | 1950 MB/s |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .