Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a mechanical HDD drive with a 1,000 GB storage capacity. This model's rotation speed is 5,900 rpm.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Seagate IronWolf ST1000VN002 1TB is £130.97. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Time for a new hard drive for your computer? Then maybe this model from Seagate could suit you. This model is a conventional hard drive built with rotating magnetic discs. It has a rotation speed of 5,900 rpm. Simply put, if the rotation speed is higher, then the hard drive is more efficient.
If you have a lot of images, games or movies on your computer, then you need a lot of storage space. This HDD drive is a lot of bang for the buck. The storage capacity is 1,000 GB and the rotation speed is 5,900 rpm.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £131, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seagate IronWolf ST1000VN002 1TB |
| Brand | Seagate |
Product Properties | |
| Size | 1000 GB |
| RPM | 5900 rpm |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
Wireless | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 415.0 g |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 20.17 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-08-29 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .