Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With 2 TB of storage, this is a good HDD drive if you need a larger storage unit. It has a 5 900 rpm rotation speed.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Seagate IronWolf NAS ST2000VN004 2TB is £75.59. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If it's time to upgrade the storage on your portable computer, then you might want to check out this internal hard drive. This model's cache memory is 64 MB. It has room for 2 TB of data, which lets you store quite a bit of movies and pictures with no issue.
HDD is a conventional type of hard drive and a perfect way of expanding the storage on your computer. The storage capacity is 2 TB and the rotation speed is 5 900 rpm.
This product has gotten great reviews and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £76.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seagate IronWolf NAS ST2000VN004 2TB |
| Brand | Seagate |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 535.0 g |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-08-29 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| RPM | 5900 rpm |
| MTBF (mean time between failures) | 1000000 h |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 64 MB |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .