Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Maximize your performance with this internal 2,000 GB SSD drive. This model has an M.2 form factor.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Corsair MP600 MINI SSD CSSD-F2000GBMP600MNR2 2TB is £279.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This internal SSD drive from Corsair might be able to replace your old storage unit. It is an SSD-type hard drive, which is faster than the more conventional kind. The SSD unit's read and write speed is 7,000 MB and 6,200 MB, respectively, which is a way of measuring how fast the hard drive can read and write files.
Since SSD drives have no moving parts, it is quieter than an HDD drive. If this is a priority for you, then this model might be the thing for you. You can store up to 2,000 GB and the read and write speed is 7,000 MB and 6,200 MB, respectively.
This product is highly popular on our site and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £280.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Corsair MP600 MINI SSD CSSD-F2000GBMP600MNR2 2TB |
| Brand | Corsair |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2230 |
Measures | |
| Width | 22.0 mm |
| Depth | 30.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-05-22 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| Flash Memory | 3D TLC |
| Random Read 4KB (max) | 750000 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 1000000 IOPS |
| MTBF (mean time between failures) | 1500000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 7000 MB/s |
| Interface | PCIe Gen4 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 6200 MB/s |
| TBW (terabytes written) | 1200 TB |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .