Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

SNV3S/2000G 2TB is an SSD type hard drive which can fit 2,000 GB of data. This model has an M.2 form factor.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Kingston SNV3S/2000G 2TB is £215.54. This is currently the cheapest offer among 18 stores.
Since we store more and more things digitally a new internal SSD drive might be just the thing you need to keep track of your pictures and movies. Read and write speed for this SSD drive is 6,000 MB and 5,000 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files. With a storage capacity of 2,000 GB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies.
Since SSD drives have no moving parts, it is quieter than an HDD drive. If this is a priority for you, then this model might be the thing for you. The storage space of this hard drive is 2,000 GB and the form factor for this model is M.2. M.2 drives have told different sockets to support various interfaces.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £216, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Kingston SNV3S/2000G 2TB |
| Brand | Kingston |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 7.0 g |
| Width | 22.0 mm |
| Height | 2.3 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-08-01 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| Flash Memory | 3D TLC |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 6000 MB/s |
| Interface | PCIe Gen4 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 5000 MB/s |
| TBW (terabytes written) | 640 TB |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .